useful-content-banner

مزایا و معایب سنگ گرانیت


یکی از اصلی ترین سنگ های تشکیل دهنده ی سطح زمین محسوب می شود. گرانیت از دانه های معدنی متوسط و نسبتاً بزرگی تشکیل شده است که استحکام بسیار بالایی دارد. عناصر اصلی تشکیل دهنده ی سنگ گرانیت ، کوارتز و فلدسفات می باشد که باعث ایجاد رنگ های روشن در سطح سنگ می گردد. از عناصر دیگری که در ساختار سنگ موجود بوده و سبب ایجاد رنگ های تیره و مشکی در سنگ می گردند، می توان بیوتیت و هورنبلند را نام برد.

نام دیگراین سنگ، سنگ خارا می باشد، این سنگ گونه ای سنگ آذرین می باشد و به همین دلیل است که بافت آن دارای دانه های متوسط تا درشت می باشد. از سنگین ترین سنگ ها می باشد و یکی از دلایلی که از آن به عنوان مصالح ساختمانی استفاده می گردد این موضوع می باشد. از سنگ گرانیت در آزمایشکاه ها استفاده شده است چراکه این سنگ در مقابل خوردگی مقاومت بسیار بالایی دارد.
شکل گرفتن این سنگ از سرد شدن توده های مذاب می باشد و به گونه ای می توان آن را سمبل سختی، مقاومت و دوام دانست. این سنگ در رنگ های سفید، خاکستری، سبز، مشکی و قرمز دیده می شود. لازم به ذکر است که گرانیتها نسبت به سنگ های آهکی سخت تر اما یکنواخت تر می باشند.

سنگ گرانیت دارای دو نوع طبیعی و رنگ شده می باشد که از انواع آن می توان به سنگ هایی با نام هلویی ، نخودی و قرمز رنگ شده ، بلک گالکسی ، شانسی بلک ، کارمن رد ، بالتیک براون ، میل رد ، جوپارنا ، مولتی کالر ولگابو،بیراسر قهوه ای ، بیراسر سرسبز، سن پارادیسو ،  تن براون ، سیلور پرل و غیره اشاره نمود.

ویژگی های سنگ گرانیت

• تراکم بسایر بالا
• استحکام فوق العاده
• ساب پذیری مناسب
• سطح صیقلی و براق
• مقاومت سایشی مناسب
•  مقاومت فشاری بسیار بالا
• عدم جذب و نفوذ پذیری آب و رطوبت
• قیمت بسیار مناسب

 

این سنگ گونه ای سنگ آذرین درونی می باشد و به همین دلیل است که بافت آن دارای دانه های متوسط تا درشت می باشد. سنگ گرانیت از سنگین ترین سنگ ها می باشد و یکی از دلایلی که از آن به عنوان مصالح ساختمانی استفاده می گردد این موضوع می باشد. از سنگ گرانیت در آزمایشگاه ها استفاده شده است چراکه این سنگ در مقابل خوردگی مقاومت بسیار بالایی دارد.

شکل ظاهری سنگ گرانیت :

شکل گرفتن این سنگ از سرد شدن توده های مذاب می باشد و به گونه ای می توان آن را سمبل سختی، مقاومت و دوام دانست. این سنگ در رنگ های سفید ، خاکستری ، سبز، مشکی و قرمز دیده می شود. لازم به ذکر است که گرانیت ها نسبت به سنگ های آهکی سخت تر اما یکنواخت تر می باشند.

مزایای سنگ گرانیت

همانطور که قبلا نیز بیان نمودیم این سنگ سنبل سختی و مقاومت می باشد و نسبت به سنگ های آهکی نیز سخت تر و یکنواخت تر می باشد. این سنگ به راحتی خش بر نمی دارد و در مقابل حرارت نیز مقاومت بسیار بالایی از خود نشان می دهد. گرانیت را می توان یکی از بهترین انتخاب ها جهت سنگ فرش بیرونی مکان هایی که در معرض عبور و مرور زیاد می باشند دانست. همچنین می توان از آن در نمای بیرونی و سنگ فرش داخل ساختمان و پله ها نیز استفاده نمود. سنگ گرانیت دارای دو نوع طبیعی و رنگ شده می باشد که از انواع آن می توان به سنگ هایی با نام هلویی، نخودی و قرمز رنگ شده، بلک گالکسی ،  شانسی بلک ، کارمن رد ، بالتیک براون ، میل رد، جوپارنا ، مولتی کالر ولگابو ، بیراسر قهوه ای ، بیراسر سرسبز ، سن پارادیسو ، تن براون ، سیلور پرل و غیره اشاره نمود.
از دیگر مزایای این سنگ می توان به مقاومت آن در برابر نفوذ آب و اثر ضربه اشاره نمود که این خود موجب شده تا این سنگ مورد کاربرد در محیط های صنعتی باشد. ظاهر گرانیت متشکل از کارهای انجام شده بر روی سطح نهایی آن است که ممکن است چکشی،کلنگی،تشیه ای و یا صیقلی باشد.البته این نکته نیز لازم به ذکر می باشد که حالت صیقلی بهترین نمای این سنگ می باشد که زیبایی رنگ و انعکاس کریستالی های آن را نمایش می دهد. پیشنهاد ما به شما استفاده از گرانیت صیقلی و سوخته در ساختمان کنار هم می باشد چراکه به علت تضاد ، زیبایی جالبی را پدید می آورند.


معایب سنگ گرانیت

مبلغ بالای این سنگ از مزایای آن است چرا که هزینه استخراج ، برش و صیقل آن بسیار گران می باشد. از دیگر معایب سنگ گرانیت می توان به ممنوعیت استفاده از آن در بیمارستان ها اشاره نمود. این سنگ خاصیت رادیواکتیو دارد که طبق تحقیقات اخیر با قرار گرفتن این سنگ در محیط های دارای تشعشعات x ، گاما ، میدان های مغناطیسی قوی ، مواد شیمیایی قوی این سنگ از خود امواج رادیو اکتیو ساتع می نماید و این سنگ ها در این زمینه بسیار خطرناک می باشند

سنگ گرانیت جزو پرکاربردترین سنگهای ساختمانی است که در نمای بیرونی ساختمان ها کار می شود. به همین دلیل است که تقاضا در بازار سنگ ایران برای آن بالا بوده و به همین نسبت تعداد عرضه کنندگان سنگ گرانیت در بازار نیز زیاد می باشد.
این سنگ علاوه بر اینکه در داخل ایران مصرف بالایی دارد، از سنگهای پرتقاضا برای صادرات به کشورهای مختلفی چون استرالیا، کانادا، عراق ، کشورهای اروپایی و کشورهای حوزه خلیج فارس بوده و به دلیل تنوع رنگی که دارد در صنعت هتل سازی نیز از آن استفاده می شود.
رنگ های رایج در سنگ گرانیت ، خاکستری ، قرمز، مشکی ، سبز و سفید است. از کاربرد های گرانیت می توان به استفاده در راه پله، پیشخوان آشپزخانه ، کفپوش ، دیوارپوش ، سنگفرش پیاده رو ، سینک روشویی و آشپزخانه ، محوطه سازی و نمای ساختمان اشاره کرد.