useful-content-banner

سنگ نمای ساختمان


چه سنگ نمایی برای ساختمان ما مناسب است؟ سنگ نماخوب دارای چه مشخصاتی است؟ در انتخاب سنگ نما باید به چه مواردی توجه کنم؟ و هزارن سوال دیگر در خصوص سنگ نما که از معماران با سابقه تا افرادی که برای بار اول اقدام به ساخت یک بنا برای خود نموده اند ذهنشان به آن درگیر می باشد و همه این حساسیت ها در انتخاب سنگ نما به علت اهمیت نمای ساختمان در شکل گیری ذهنیت اولیه یک باز دید کننده از ساختمان می باشد.

حتماً تا کنون بارها برای شما اتفاق افتاده که در کوچه يا خيابان حین قدم زدن، مجذوب سنگ‌هايي مي‌شويد كه شکوه و عظمت خاصی به نمای بيرونی يك بنا بخشيده و همانند لباسي فاخر بر تن يك ساختمان خودنمايي مي‌کنند‌. اين زيبايي چشم نواز باعث مي‌شود كه آن ساختمان با همان نما شناخته و به شهرت برسد، انگار كه هويت يا نام مستعاري براي آن از طريق انتخاب سنگ نما اختصاص یافته است؛ در این مطلب با آگاهي از تنوع سنگ‌هاي ساختمانی موجود در ايران كه موجب شده به ايران لقب "بهشت سنگ" داده‌ شود، به بررسی سنگ های مناسب برای استفاده در نمای ساختمان می پردازیم‌.

از مزایای انتخاب سنگ به عنوان متریال مورد استفاده در ساخت نمای یک ساختمان می توان به موارد زیر اشاره کرد: تولید آسان و در دسترس بودن، رنگ های طبیعی، مقاومت در برابر اشعه UV ، مقاومت در برابر آتش سوزی و ضربه ، تنوع مناسب و دوام زیاد ، که همه این محاسن مشروط به انتخاب صحیح و متناسب نوع سنگ با کاربرد آن می باشد که درصورت انتخاب اشتباه نوع سنگ نما امکان ایجاد مشکلاتی همچون موارد زیر وجود دارد: سنگ های گرانیتی و صیقلی چسبندگی کمی به نمای ساختمان دارند و باید با تمهیدات خاصی کار شوند .برخی از انواع سنگ دارای وزن سنگینی می باشند که موجب افزایش وزن نمای ساختمان می‌شوند.
نکته مهم در ابعاد سنگ نما ، عدم پیروی آنها از یک استاندارد مشخصي می باشد و تنها با ابعاد عرضشان قابل تفکیک می باشند ‌، که امروزه اکثر سنگ های نما دارای عرض 40 سانتي متر می باشند که به اشتباه با اصطلاح ؛ 40 طولي شناخته مي‌شوند و مقصود همان سنگ نما با عرض 40 سانتي متر و طول آزاد می باشد که به طور مثال طول آن می تواند 2 متر باشد. البته در گذشته از سنگ‌ نما با عرض های كمتر نیز استفاده مي‌شد و مي‌توانيد در نمای خانه‌هاي قديمي آنها را مشاهده کنید ولي هم اکنون از سنگ‌هاي با عرض كمتر يا بيشتر براي دکوراسیون داخلي مثل قرنیز، كف‌، پله‌ها و… استفاده مي‌شود و باید توجه داشت كه هر چه سنگ نما ابعاد كوچك تری داشته باشد‌، هزينه برش و پوليش آن افزایش می یابد و سنگ های نما با برش کوچکتر دارای قیمت بالاتری نسبت به سنگ های با عرض 40 سانتی متر هستند و همچنین سنگ های با سایز های بزرگتر که به آنها سنگ اسلب گفته می شود به دلیل تکنولوژی مورد نیاز برای تولید و حساسیت های لازم در فرآیند، دارای قیمتی بالا می باشند که در دکوراسیون داخلی مورد استفاده قرار می گیرند.

هر سنگی مناسب برای استفاده در شرایط و مکان خاصی است و برای کاربردهای مختلف باید از نوع متناسب با آن استفاده کرد. سنگ‌ نماباید مقاومت بالایی در برابر گرما، رطوبت، سرما و اشعه UV خورشید داشته باشد و برای این منظور سنگ های تراورتن، گرانیت، چینیو سنداستون از لحاظ فنی به ترتیب بهترین نوع سنگ نمای ساختمان می باشند و با لحاظ نمودن آیتم های هزینه و در دسترس بودن و سلیقه، می توانید از بین این موارد انتخاب خود را انجام دهید.

مواردی که در حین نصب سنگ نما باید به آن توجه داشت:

در صورتی که نما به روش تر اجرا شود از سیمان تازه و ماسه شسته شده جهت ملات استفاده شود و عیار ملات استفاده شده 400 کیلوگرم به ازاء هر متر مکعب باشد.

همچنین در سنگ نما های آهکی باید به تمیز نگهداشتن و عدم ریختن ملات بر روی آن توجه داشت زیرا تمیز کردن آن مشکل است.

نکته بسیار حائز اهمیت در خرید سنگ نمای ساختمان توجه به هم خوانی سبک و نوع طراحی سنگ نمای ساختمان با طرح و رنگ سنگ است.

نمای ساختمان یکی از ارکان مهم در ساخت یک سازه است و نقش مهمی در هر چه بهتر و زیباتر جلوه دادن یک سازه دارد. در سال‌های اخیر از مصالح متنوعی برای نمای ساختمان استفاده می‌شود. اما یکی از پرکاربردترین آن‌ها به خصوص در ساختمان های مسکونی، نمای سنگی است. سنگ نمای ساختمان نیز خود انواع مختلفی دارند. با وجود این تنوع ممکن است این سوال برایتان پیش آمده باشد که چه نوع سنگ نمایی برای ساختمان مناسب است؟ انواع سنگ نمای ساختمان کدام ها هستند؟ هر کدام چه کاربردی دارن؟  مزایا و معایب هر نوع از سنگ نمای ساختمان چیست؟ برای شرایط جوی منطقه شما چه نوع سنگی مناسب است؟ و ... . ما در این مقاله سعی داریم تا با آموزش اطلاعات در رابطه با سنگ نمای ساختمان شما را در جواب دادن به این سوال ها یاری کنیم.

در ایران از مصالح و نماهای متفاوتی مانند نمای کامپوزیت ، نمای شیشه ای، نمای چوبی ، نمای سنگی و ... استفاده می شود. نمای سنگی از متدوال ترین نماهایی است که از دیرباز در کشور ما کاربرد داشته است. سنگ‌های متنوعی برای نمای ساختمان استفاده می‌شود که هر یک دارای ویژگی‌ها و کاربرد خاصی هستند. از این میان می‌توان به سنگ های تراورتن، گرانیت ، سنداستون و سنگ چینی اشاره کرد. در ادامه با هر یک از این سنگ ها ، کاربردشان و معایب و مزایای آن‌ها آشنا می‌شوید.

 بطور کلی در انتخاب سنگ نمای ساختمان باید نکاتی را در نظر داشت:

سنگ نمای ساختمان ، دارای ویژگی های متنوعی می باشند. انواعی از سنگ نمای ساختمان با بیشترین کاربرد در ساختمان و نما شامل سنگ تراورتن، گرانیت، سند استون (ماسه سنگ) و سنگ نمای چینی می باشند.
انواع سنگ نمای ساختمان چه کاربرد هایی دارند و مزایا و معایب هرکدام ازاین سنگ ها چه می باشد ؟

سنگ تراورتن 

سنگ نمای ساختمان تراورتن بیشترین استفاده را در سنگ نمای ساختمان را دارا می باشد . تراورتن  از انواع سنگ های رسوبی و آهکی است. تراورتن به طور طبیعی ،در رنگ های کرم ، سفید، برنزه تیره و روشن، قرمز و خاکستری وجود دارد. روشن تر وسفید تر بودن سنگ های تراورتن، به معنای پایین تر بودن ناخالصی و مرغوبیت بهتر سنگ می باشد.

سنگ نما های با جنس تراورتن در مقایسه با سنگهای دیگر مقاومت خوبی در برابر سرما، گرما، اشعه UV نور خورشید و رطوبت هوا دارند . البته اکثر گرانیت ها نیز دارای این خصوصیات می باشند اما بعضاً رطوبت هوا ممکن است باعث اکسید شدن کانی های آهن موجود در آنها  شده و موجب نازیبا شدن ظاهر گرانیت به مرور زمان شود که در بعضی از انواع تیره آن نور خورشید موجب از دست رفتن رنگ طبیعی سنگ می شود.

طی سال های اخیر با پیشرفت تکنولوژی ماشین آلات استخراج و فرآوری، استفاده از سنگ تراورتن در ایران فراگیر شده است. سنگ تراورتن در گذشته از زشت‌ترين سنگ‌ها بود‌ه ولی با تغییر در نحوه فراوري آن بخت به این سنگ رو کرده و با ارتقاي فناوري از حضيض ذلت به اوج عزت رسيده‌است‌. اما اينكه تا چه زماني اين وضعيت و اقبال عمومي به تراورتن ادامه خواهد يافت‌، سوال مهمي است‌ و باید بدانیم که هرچند دوام رزین به کار برده شده در فرآوری سنگ تراورتن تنها 20 سال است ولی مدت عمر يك نما نيز از این مدت بیشتر نيست‌ و حتی پس از اين مدت سنگ نما تراورتنی نابود نمي‌شود‌، بلكه تنها سيماي سنگ نمای ساختمان ديگر جلوه زيباي رزين شده سابق را ندارد‌ و گويي كه از ابتدا اصلاً رزين و پوليش نشده است؛ ظاهری با خلل و فرج بسيار كه البته اين نیز خود سبکی از سنگ نما می باشد و علاوه بر این با صرف هزینه امکان ترمیم مجدد آن وجود دارد و در نتیجه همه این عوامل باعث شد تا در سالهای اخیر استقبال خوبی برای استفاده از تراورتن به عنوان سنگ نما صورت گیرد.

سنگ تراورتن با توجه به تنوع زیاد رنگ و طرحی که دارد توانسته جایگاه ویژه ای در بین انواع سنگ های نما به خود اختصاص دهد و با توجه به آیتم هزینه میتوان گفت بهترین گزینه برای انتخاب سنگ نمای ساختمان، سنگ تراورتن می باشد زیرا در مقایسه با سنگ سنداستون دارای استحکام بیشتر و در مقایسه با سنگ گرانیت دارای قیمتی ارزانتر می باشد ولی متاسفانه سنگ تراورتن به عنوان سنگی شکننده در بین عوام بدنام شده، ولی در بناهای تاریخی رم که بیش از 300 سال از عمرشان می گذرد مشاهده می شود که از سنگ تراورتن برای ساخت نمای ساختمان استفاده شده است که باعث می شود این تصور اشتباه نقض و پی به دوام بالای تراورتن برد. این سنگ ذاتاً دارای سطحی متخلخل می باشد که این تخلخل همراه با جنس آهکی، رابطه خوبی باسیمان داشته و باعث می شود که در هنگام نصب، محکم تر به دیوار چسبیده و در نتیجه ماندگاری خوبی به عنوان سنگ نما داشته باشد و به همین جهت سنگ تراورتن بهترین گزینه برای انتخاب سنگ نمای ساختمان است. در بازار جهانی برای سنگ نما بیشتر از رنگ های سفید، کرم روشن و شکلاتی تراورتن استقبال می شود.

باید توجه داشت که نصب سنگ نمای ساختمان با اجرای سنگ های دیگر متفاوت است و شرایط و مهارت خاص خود را می طلبد. با توجه به اختلاف دما در شب و روز و تغییرات فصول و در نتیجه انبساط و انقباض سنگ، اگر برای نصب سنگ نما از روش دوغاب سیمان استفاده شده باشد احتمال کنده شدن سنگ از روی نما وجود دارد بنابراین می بایست با اسکوپ کردن سنگ نما اتصال آن را محکم کرد، در غیر این صورت باید مدتی پس از نصب جهت جلو گیری از ریزش، یک به یک آنها را به نما پیچ نمود. که ظاهر خوبی برای نمای ساختمان ندارد، پس بهتر است هزینه ای که قرار است بعد از نصب سنگ نما صرف این کار شود قبل از اجرا صرف اسکوپ کردن آن گردد. روش دیگر در نصب سنگ نماروش خشکه چینی است، در این روش پیش از نصب سنگ نما می بایست با استفاده از پروفیل و نبشی های فلزی پشت کار را شاسی کشیکرده و سنگ ها را به وسیله گیره روی شاسی محکم کرد.

استحکام در نصب سنگ نما به خصوص زمانی که قرار است در ارتفاع قرار گیرند دارای اهمیت بیشتری می شود لذا می بایست سنگ نما از خلل و فرج مناسبی برخوردار باشد تا ملات و دوغابی که پشت سنگ ریخته می شود محکم به سنگ نما چسبیده و استحکامی دو چندان به اتصال سنگ به نما بدهد زیرا امکان جدایی سنگ از دیواره نما زیاد بوده و خطر سقوط سنگ رهگذران و خودرو ها را تهدید می کند با توجه به این موضوع سنگ تراورتن به خاطر داشتن این قابلیت یکی از بهترین گزینه های انتخابی برای سنگ نما، می باشد و یکی از نقاط ضعف اصلی سنگ مرمریت برای استفاده به عنوان سنگ نما نیز همین مورد می باشد.

سنگ  گرانیت

سنگ نمای ساختمان گرانیت در نما سازی ساختمان استفاده می شود. سنگ نمای ساختمان گرانیت از سنگ های آذرین می باشد. سنگ های گرانیت درطبیعت به رنگ های سفید، صورتی و خاکستری وجوددارند و رنگ سنگ گرانیت با توجه به کانی موجود در آن متفاوت می باشد.

سنگ سند استون

 سند استون یا ماسه سنگ از انواع سنگ های رسوبی آهکی می باشد. سنگ سند استون در اثر مرور زمان و درنتیجه رسوب مواد معدنی رودخانه ها و دریا ها به وجود می آیند. سنگ سند استون به دلیل نا خالصی موجود در کانی ها رنگ های متنوعی دارند ودر رنگ های قهوه ای، زرد، قرمز، خاکستری و صورتی و سیاه دیده می شوند.

راهنمای خرید و نصب انواع سنگ نمای ساختمان

برای انتخاب بهترین سنگ برای نمای ساختمان لازم است تا نکاتی را در نظر بگیرید. دانستن این نکات قبل از خرید سنگ نمای ساختمان باعث کاهش ضرر مالی و عدم پشیمانی از انتخاب می شود.

  1.  انتخابی بایستی متناسب با شرایط جوی و آب و هوای آن منطقه باشد. برای مثال سنگی که در نمای منطقه ای سردسیر و مرطوب نصب می شود، باید دارای تخلخلی کمتر باشد،زیرا بر اثر سرما و یخبندان متلاشی میشود . در مناطقی که وزش باد و طوفان زیاد است، سنگ انتخابی برای نمای ساختمان  باید دارای مقاومت سایش بالایی باشد.
  2. دانستن ترکیب کانی سنگ نمای ساختمان لازم می باشد. کانی های مضری مانند آهن باعث می شود تا سنگ در برابر آب و هوا ورطوبت ، اکسیده و زودتر فرسوده شود که باعث تخریب سنگ در مدتی کوتاه ترمی شود.
  3. سنگ نمای ساختمان انتخابی بایستی چسبندگی خوبی با ملات داشته باشد.
  4. رنگ انتخابی برای سنگ نمای ساختمان  بایستی در برابر تابش نور خورشید مقاوم باشد.
  5. ترک نداشتن سنگ انتخابی برای نمای ساختمان از نکات بسیار مهم می باشد. ضربه زدن به سنگی با ترکهای کمتربا کمک فلز یا سنگ، صدایی شبیه ضربه به شیشه  تولید می کند .
  6. اختلاف دمای شب و روز و تغییر فصل، عاملی برای انبساط و انقباض می باشند واگر از روش نصب معمول با دوغاب و سیمان استفاده شود، دوام زیادی نداشته و پایدار نمی باشد ،لذا از روش اسکوپ کردن یا خشکه چینی استفاده می شود تا از ریزش سنگ جلوگیری شود.

سنگ مرمریت

به علت اینکه در شهرهای بزرگ و صنعتی با رشد آلودگی هوا شاهد بارش بارانهای اسیدی هستیم، مقاومت سنگ نما به باران های اسیدی نیز تبدیل به نکته ای حائز اهمیت شده است، به این معنی که در صورت بارش باران عناصر تشکیل دهنده سنگ نما با آب ترکیب نشوند و ساب و جلای سنگ از بین نرود، این مشکل بیشتر متوجه سنگهایی با تخلخل بالا و درصد آهک زیاد می شود، که میتوان اکثر سنگهای مرمریت را جزء این نوع سنگها دانست.( تمام سنگهای رسوبی حاوی مقادیر قابل توجهی آهک می باشند ولی میزان عناصر و فلزات مختلف موجود در آنها بر میزان مقاومتشان در برابر باران های اسیدی اثر می گذارد) و به همین دلیل استفاده از سنگ مرمریت به عنوان سنگ نما توصیه نمی شود. نوع ترکیب کانی‌ها و اجزاء تشکیل دهنده سنگ های مرمریت به گونه ای است که اکثراً سریع دچار هوازدگی در سطح و به مرور در عمق می‌شوند. عملیات هوازدگی ابتدا در سطح سنگ رخ می دهد و سپس با نفوذ آب در رگه‌ها، شاهد خوردگی و حل شدن کناره های درزها خواهیم بود. در فصل زمستان، رطوبت به درزهای ایجاد شده نفوذ می کند و هنگام یخ زدن، باعث می شود تا نمای ساختمان دچار ترک‌های عمیق شود و زیبایی و جلای خود را از دست می دهد. تأثیر باران یا آبهای سطحی بر روی سنگ نما هر چقدر کند و تدریجی باشد ولی بالاخره به مرور زمان رخ می دهد، و متاسفانه این تاثیر اکثراً به شکل یکنواخت صورت نمی گیرد. اگر بخشی از مرمریت حاوی ترکیبات سیلیس باشد، بیش از بخش‌های کربناتی در برابر خوردگی از خود مقاومت نشان می دهند و این امر باعث تخریب غیر یکنواخت نمای ساختمان می شود و در نتیجه ظاهری آبله‌ رو ایجاد می‌شود. مرمریت استفاده شده به عنوان سنگ نما در اثر خوردگی، پوسته پوسته می شود مگر اینکه دارای ضخامت بسیار زیادی باشد (حداقل ۴ سانتیمتر) آن هم در نوع مرمریت سیلیسی، زیرا ضخامت زیاد مانع نفوذ آب و خوردگی عمیق سنگ می شود و در نتیجه ترک‌های عمیق دیرتر و یا هرگز ایجاد نمی شوند، همچنین سطح مرمریت مورد استفاده برای سنگ نما می بایست بدون ساب باشد که با تیشه‌ای کردن یا بادبر کردن می توان سطحی ناهموار  ایجاد نمود. با ایجاد سطحی متخلخل بر رویسنگ، حتی در صورت دچار شدن سنگ به هوازدگی و تخریب سطحی ولی ایراد در تخلخل های سطح محو می شود و قابل تشخیص نمی باشد  مثال معروف استفاده از مرمریت به عنوان سنگ نما، ساختمان برج آزادی تهران است که در آن از مرمریت شهیادی استفاده شده است، ولی با سطحی غیر براق و به صورت ناصاف و بسیار ضخیم که پس از گذشت سالیان طولانی همچنان دارای مقاومت خوبی می باشد و مثال دیگر استفاده از سنگهای مرمریت گندمک به عنوان سنگ نما است که معمولاً این سنگ را نیز به صورت تیشه‌ای یا سند بلاست یا بادبر استفاده می‌کنند تا سطح سنگ غیر براق شود و کمترین ضخامت مورد استفاده از آن به عنوان سنگ نما 2/5 سانتیمتر است .