useful-content-banner

سنگ مرمر سفید قروه


سنگ مرمر از ریشه یونانی marmoros به معنی درخشان و بانام تجاری انیکس شناخته می‌شود ، سنگ مرمر نوعی سنگ آهکی است. قابلیت صیقل پذیری این سنگ‌ها بسیار بالاست و تا حد جلای آیینه‌ای قابل صیقل می‌باشند. این سنگ‌ها دارای کانی‌ها و رنگ‌های مختلفی می‌باشند و خصوصیات اصلی آن‌ها شامل رنگ زیبا و جلای خوب می‌باشد. چندین دهه است که در ساختمان سازی مورد استفاده قرار می‌گیرند. این نوع از سنگ‌ها به‌طور ویژه در دکوراسیون ، پله‌ها ، نمای داخلی ، ستون و کف کاربرد دارند. سنگ‌های مرمر به‌عنوان مواد اولیه منحصر به فرد ، در تزئین ساختمان‌های بزرگ و مجسمه‌ها به کار می‌روند. در ۱۵ تا ۲۰ سال اخیر به دلیل افزایش روزافزون صنایع مختلف ، سنگهای تزئینی و قیمتی پاسخگوی نیازهای آن‌ها نبوده است. هم اکنون بسیاری از خدمات کف سابی برای این نوع سنگ انجام می گردد.
از انواع دیگر سنگ‌های مرمر سنگ‌هایی سبزرنگ می‌باشند که در ایران بیشتر در اماکن مذهبی به کار می‌روند. در صورت وجود مقداری دولومی در آهک‌ها ، منیزیم موجود در دولومی تحت تأثیر عمل دگرگونی با مواد دیگر آمیخته می‌شود و سنگ مرمری به رنگ سبز را ایجاد می‌کند. سنگ‌های مرمر در برابر شرایط نامساعد از جمله گرما و سرما و نور خورشید و باران مقاوم می‌باشند. سنگ‌های مرمر از دگرگونی سنگ آهک به حاصل شده است. مهم‌ترین کانی تشکیل دهنده آن کلسیت نام دارد. هنگامی که سنگ آهک به مدت طولانی تحت فشار زیاد و حرارت قرار می‌گیرد ، دگرگون شده و در نهایت به سنگ مرمر تبدیل می‌شود. در مکان‌هایی که چشمه‌های آب گرم وجود دارد، سنگ مرمر و سنگ تراورتن نیز وجود دارد.
برخی از انواع سنگ مرمر حاوی ۹۹% کربنات کلسیم است؛ یعنی ماده اصلی این نوع سنگ کربنات کلسیم است. مرمر خالص سفید رنگ است که مهم‌ترین و بهترین معدن آن در و ده رستم بم و قروه سنندج و همچنین در کشور ایتالیا واقع شده است. بهترین معادن مرمر دنیا در ایران و ایتالیا وجود دارد که از نظر تنوع رنگی ایران برتر از ایتالیا می‌باشد. علت تنوع رنگ وجود املاح آهن و آلومینیوم و منیزیم و … می‌باشد. اگر در آن اکسید آهن آبدار وجود داشته باشد رنگ آن قهوه‌ای و یا زرد می‌باشد، رنگ سرخ و یا صورتی آن به دلیل وجود اکسید آهن بی‌آب یا دهیدراته در آن می‌باشد مانند سنگ معدن صورتی رنگ نقده در استان آذربایجان غربی و اگر دارای منگنز و مواد زغالی باشند رنگ آن‌ها کبود ، خاکستری یا سیاه است. بعضی مرمرها دارای رگه می‌باشند، برخی راه راه بود و بعضی نیز خالدار یا موجدار هستند. بر اثر دگرگونی مجاورتی و دگرگونی ناحیه‌ای کانسارهای دگرگونی به وجود می‌آیند. اهمیت اقتصادی سنگ‌های به وجود آورنده کانسارهای دگرگونی که قبل از مرحله دگرگونی به وجود می‌آیند، کم است. سنگ‌های آهکی دانه ریز که دارای اهمیت اقتصادی کمتری هستند، به دنبال دگرگونی ناحیه‌ای و بعضاً در اثر دگرگونی مجاورتی، به کانسارهای مرمر که اهمیت اقتصادی بالایی دارند مبدل می‌شوند.

معادن مرمر موجود درایران

در مکان‌هایی از ایران معادن مهمی از مرمر وجود دارد که از شاخص‌ترین این مکان‌ها می‌توان به مرمر پرتقالی کاشمر، مرمر سبز عباس آباد جلفا ، مرمر خلج خراسان ، مرمر سبز آب باریک آذرشهر، مرمر صورتی نقده، مرمر اسفند کرمان ، جوشقان اصفهان ، مرمر سبز شاهین دژ ، مرمر سبز توران پشت یزد و مرمر سبز بورق یزد و تنگویه (تلنگویه) سیرجان ، ده رستم بم و معادن مرمر محلات و استان فارس را نام برد.

سنگ مرمر همانند سنگ تراورتن حاصل تشکیل لایه هایی از رسوب چشمه های آب گرم می باشد که حتی در بین لایه های تراورتن نیز به میزان ناچیزی وجود دارد. سنگ مرمر در رنگ های مختلفی موجود می باشد و هر کدام از این رنگ ها با توجه به سلیقه مشتری و نوع کاربردشان در مکان های مختلفی مورد استفاده قرار می گیرند. سنگ مرمر از سنگ هایی می باشد که عمدتا به صورت اسلب در پروژه های لوکس ساختمانی و تجاری استفاده می شود و چه در داخل کشور و چه در صادرات آن به کشور های مختلف مشتریان ثابت و طرفداران زیادی دارد و با توجه به قیمت نسبتا بالای سنگ مرمر عمدتا بصورت اسلب مورد استفاده قرار می گیرد.
سنگ مرمر نوعی سنگ آهکی متراکم است که با نام تجاری Onyx در سراسر جهان شناخته شده است. وجه تسمیه این سنگ از واژه ی یونانی Marmoros به معنی تابنده و درخشان می باشد. سنگ مرمر در برابر شرایط سخت و نا مساعد همچون حرارت ، برودت، نور مستقیم خورشید و باران مقاومت بسیار بالایی دارد. سنگ‌ های مرمر از دگرگونی سنگ آهک به حاصل شده است که مهم‌ترین عنصر تشکیل دهنده ی آن کلسیت نام دارد. هنگامی که سنگ آهک به مدت طولانی تحت فشار زیاد و حرارت قرار می‌گیرد، دگرگون می شود و در نهایت به سنگ مرمر تبدیل می‌شود.
سنگ مرمر به دلیل محدودیت در استخراج و عرضه کوپ ، تا حدودی کمیاب بوده و همچنین به دلیل صادرات عمده و میزان تقاضای بالا برای این محصول، به صورت مشخص و محدود فرآوری و عرضه می گردد. در بسیاری از طراحی های لوکس داخلی ساختمان از این سنگ در کف و دیواره های ساختمان با نورپردازی های خیره کننده باعث ایجاد ترکیب بسیار زیبایی می گردد.

ویژگی های سنگ مرمر

•    تراکم بسیار بالا
•    ساب پذیری فوق العاده
•    مقاومت سایشی بسیار بالا
•    سطح براق و صیقلی
•    مقاومت فشاری مناسب
•    تخلخل بسیار مناسب
•    جذب آب نا چیز
•    قابلیت عبور نور

در کشور ما معادن متنوع و پراکنده از سنگ مرمر موجود بوده که با تنوع و گستردگی قابل توجهی در اقصی نقاط کشور یافت می شود. استان های شمال غربی و غربی کشور همچون آذربایجان غربی، آذربایجان شرقی ، کردستان ، استان های ناحیه مرکزی کشور همچون اصفهان و کرمان و استان های شمال شرق کشور همچون استان های خراسان رضوی ، شمالی و جنوبی و … خاستگاه های سنگ مرمر می باشند. فرآوری این سنگ به صورت تایل و اسلب انجام می شود. در روش اسلب از توری و اپوکسی برای افزایش مقاومت سنگ در برابر شکستگی استفاده می شود که راندمان مناسب تری نسبت به روش تایل دارد.

آنالیز ساختاری سنگ مرمر ایران

یکی از ویژگی های مهم سنگ مرمر صورتی قابلیت ایجاد قاب های بوک مچ و فورمچ (دوتایی) و (چهار تایی) می باشد که ورق های اسلب در کف یا دیواره های ساختمان به صورت قرینه در حالت های افقی و عمودی در کنار یکدیگر قرار گرفته و تشکیل یک قاب زیبا می دهند.
در عملیات بوک مچ (Book Matching) که خود شامل دو بخش دوتایی (بوک مچ) و چهارتایی (فورمچ) می باشد، برش و فرآوری سنگ به گونه ای انجام می شود که خطوط و رگه های طبیعی موجود در اسلب سنگ در امتداد یکدیگر یا در تقارن با یکدیگر قرار گیرند. یعنی همانند یک پروانه یا نقش و نگار های یک قالی که در تقارن و امتداد یکدیگر قرار دارند، شال ها و رگه های سنگ نیز در کنار یکدیگر جفت می شوند.


عوامل موثر بر قیمت سنگ اسلب مرمر :


•    اندازه و قواره کوپ سنگ
•    نوع و ماهیت سنگ
•    هزینه های استخراج و خرید کوپ
•    نوش برش و فرآوری
•    سورت یا درجه بندی سنگ
•    پاک بودن و حداقل بودن میزان رگه های موجود در سطح سنگ
•    قابلیت ایجاد قاب های بوک مچ و فورمچ
•    هزینه های حمل و نقل

 

یکی از ویژگی های مهم سنگ مرمر قابلیت ایجاد قاب های بوک مچ و فورمچ (دوتایی) و (چهار تایی) می باشد که ورق های اسلب در کف یا دیواره های ساختمان به صورت قرینه در حالت های افقی و عمودی در کنار یکدیگر قرار گرفته و تشکیل یک قاب زیبا می دهند.
کیفیت ، زیبایی منحصر بفرد و قیمت بسیار مناسب سنگ مرمر ایران نسبت به رقبای خارجی، سبب آن گردیده است تا در بسیاری از پروژه های مسکونی ، اداری و تجاری و لوکس از این سنگ استفاده گردد. در متد های جدید طراحی داخلی ساختمان، استفاده از ورق های بزرگ سنگ یا اسلب به جای سایز های کوچک تر متداول می باشد. استفاده از اسلب سنگ مرمر و سایز های بزرگ ۱۰۰*۱۰۰ و بیشتر، زیبایی و یک دستی بی نظیری را به فضا بخشیده و موجب چشم نواز تر شدن طراحی می شود.


موارد کاربرد و استفاده از سنگ مرمر:


•    فضای داخلی ساختمان
•    دیواره های داخلی
•    سنگ فرش کف هال، پذیرایی و اتاق ها
•    حاشیه ها
•    دیواره های آسانسور
•    کابینت و طراحی فضای داخل آشپزخانه
•    حاشیه شومینه
•    فضای پشت تلویزیون
•    کانتر و پیشخوان مراکز عمومی
•    هتل ها، فروشگاه های لوکس و مراکز تجاری
•    سرویس های بهداشتی لوکس
•    سنگ قبر
•    ساخت روشویی و احجام سنگی

سنگ مرمر یکی از مشهور ترین و شفاف ترین سنگ های ساختمانی می باشد که از قدیم در تزئین و زیبا سازی فضای داخلی ساختمان مورد استفاده قرار گرفته است. نام لاتین این سنگ اونیکس (ONYX) می باشد. سنگ مرمر همانند سنگ تراورتن از رسوب چشمه های آب گرم تشکیل شده و در اثر گذر زمان به وجود آمده است. از بزرگترین ویژگی های سنگ مرمر می توان به شفافیت بسیار بالای آن و نورگذر بودن آن اشاره نمود.
نام گذاری این سنگ ریشه ی تاریخی داشته و از واژه ی یونانی مارموروس (Marmoros) به معنای درخشان ، روشن ، تابان و … نشات گرفته است. مهم ترین عنصر تشکیل دهنده ی این سنگ کلسیت بوده و از دگرگونی سنگ آهک که یکی از اصلی ترین عناصر تشکیل دهند ی آن می باشد، به وجود می آید. زمانی که سنگ آهک تحت فشار بالا و حرارت بسیار زیاد قرار گیرد ، دچار دگرگونی شده و سنگ مـرمـر یه وجود می آید.

ویژگی های انواع سنگ مرمر نورگذر :

•    تراکم بسیار بالا و تخلخل بسیار ناچیز
•    ساب پذیری فوق العاده
•    سطح صیقلی و براق
•    زیبایی چشم نواز و خیره کننده
•    قابلیت عبور نور : سنگ مرمر یکی از نورگذر ترین سنگ های مورد استفاده در ساختمان می باشد .
•    جذب آب ناچیز
•    قابلیت ایجاد قاب های بوک مچ و فورمچ که در ادامه به آن پرداخته می شود
•    مقاومت سایشی بسیار مناسب
•    مقاومت فشاری بالا
همانطور که اشاره شده از بارز ترین و شاخص ترین ویژگی های سنگ مـرمـر تراکم بسیار بالا و مقاومت بالای این سنگ در برابر حرارت، برودت، شرایط نامساعد جوی و تابش نور مستقیم خورشید می باشد. در ساختار سنگ اونیکس عناصر دیگری همچون آلاباستر ، آراگونیت و … وجود داشته که با توجه به منطقه ی استخراج و نوع سنگ ، درصد مقدار آن متغیر می باشد.

 

مشخصات سنگ مرمر


سنگ مرمر خالص به رنگ سفید می باشد. به طور کل بهترین معادن این سنگ در ایتالیا، ده رستم بم و قروه سنندج می باشد که از نظر تنوع رنگی ایران نیز سرآمد می باشد.
ماده اصلی این سنگ زیبا، کربنات کلسیم است وجود املاح آلومینیوم و منیزیوم در سنگ مرمر تنوع رنگی را در این سنگ به وجود می آورد.
لازم به ذکر می باشد که سنگ مرمر دارای انرژی بسیار بالایی می باشد و می توان از این سنگ جهت درمان بیماری های کلیوی و کبدی، استرس و اضطراب و بیماری های عصبی و روحی و روانی، تحریک نیروی درونی استفاده نمود.
از خصوصیات بسیار شاخص این سنگ پرطرفدار می توان به رنگ، بافت، مقاومت، تخلخل، حلالیت و قدرت آن اشاره نمود.
سنگ های مرمر در تزئین سنگ ساختمانی، مساجد، مجسمه ها، حسینیه ها، و امامزاده ها کاربرد دارد.


سنگ مرمر ( Onyx ) اونیکس از سنگ های دگرگونی است که کانی اصلی تشکیل دهنده آن کلسیت است.  وجود املاح آلومینیوم و منیزیم در سنگ های مرمر باعث تنوع رنگ آن می شود.
به دلیل مقاومت و زیبایی بی نظیر  سنگ مرمر, اغلب معماران و طراحان داخلی برای لوکس تر جلوه دادن طرح های اجرایی خود از آن استفاده می کنند.  این سنگ به دکوراسیون داخلی شکوه و جلال می بخشد و به دلیل استحکام بالا و جذابیت زیاد ارزش سرمایه گذاری در طراحی داخلی ساختمان را دارد.
سنگ مرمر یا اونیکس دارای سطحی درخشان است.  دلیل این درخشندگی, نفوذ نور در سنگ و انعکاس آن توسط لایه های زیرین می باشد. در واقع نوعی انعکاس داخلی رخ می دهد.
سنگ مرمر گرما را جذب نمی کند و به همین دلیل سطح آن همیشه خنک است.  استفاده از آن برای کفپوش ساختمان باعث خنک شدن فضا می شود.
سنگ مرمر در برابر سرما و گرما و اشعه نور آفتاب مقاوم نیست و به همین دلیل استفاده از سنگ مرمر در فضای بیرون ساختمان توصیه نمی شود.
از ویژگی سنگ های مرمر میتوان به نورگذر بودن، قابلیت صیقل پذیری بالا و جذب آب بسیار پایین آن اشاره کرد.
موارد استفاده از سنگ مرمر:  سنگفرش فضای داخلی، سنگ نمای داخلی، سرویس بهداشتی، میز و کانتر و مصنوعات سنگی


مرمر یک نوع سنگ دگرگونی است که در شرایط دگرگونی ناحیه ای همراه با تبلور مجدد کانی های اولیه سنگ تشکیل می شود. این کانیها معمولاً کانیهای کربناته مانند کربنات های کلسیم و منیزیم هستند. 
سنگ مرمر می تواند از کلسیت، دولومیت، منیزیت و آراگونیت تشکیل شده باشد. بنابراین مرمر الزاماً همان آراگونیت نیست.
مرمر نوعی سنگ آهکی نسبتاً متراکم با زیبایی خاص است که زیبایی آن نه تنها به رنگ و طرح آن مربوط است بلکه به درجه شفافیت آن نیز ارتباط دارد و حالت نمایش قوس قزحی روشن آن به زیبایی آن می‌افزاید. سنگ مرمر نیز نظیر تراورتن محصول عملکرد چشمه‌های آبگرم قدیمی می‌باشد و معمولاً لایه هایی در میان لایه‌ی سنگ تراورتن مشاهده  می‌شود. در فرایند کارائی چشمه‌ های آب گرم، اگر افت دمای آب کند باشد، آراگونیت بوجود می‌آید و اگر افت دما به تندی صورت گیرد، تراورتن تشکیل می‌گردد.  سنگ حاصل از آراگونیت مرمر می‌گویند. نام تجاری مرمر، انیکس می‌باشد و به رنگ‌های سبز, لیمویی، زرد کهربایی، سفید شیری، عسلی تیره و قهوه ای دیده می‌شود.
از جمله ویژگی های سنگ مرمر میتوان به موارد زیر اشاره نمود:
۱-  سنگ مرمر در برابر سرما و گرما ناگهانی  بسیار مقاوم است و در برابر سرما و گرما و باران آسیب نمی بیند.
۲- این نوع سنگ قابلیت صیقل پذیری بالایی دارد و میتوان آن را جلا داد.
۳- سنگ مرمر دارای سطحی براق و درخشنده است. دلیل این درخشندگی , نفوذ نور در سنگ و انعکاس آن توسط لایه های زیرین سنگ میباشد. در واقع نوعی انعکاس داخلی در سنگ مرمر رخ میدهد.
۴- سنگ مرمر گرما را جذب نمیکند و به همین دلیل سطح آن همیشه خنک است.استفاده از سنگ مرمر برای کفپوش ساختمان باعث خنک شدن آن فضا میشود.
۵- سنگ مرمر ضد آلرژی ست و گرد و غبار را در خود نگه نمیدارد.(به دلیل داشتن سطح صاف و صیقل)
۶-  نگهداری و تمیز کردن سنگ مرمر به راحتی انجام میشود و با یک دستمال مرطوب میتوان آن را تمیز کرد.
۷-  سنگ مرمر در دکوراسیون داخلی ساختمان, مجسمه سازی,ساخت کاشی مرمر و به عنوان دیوارپوش سرویس های لوکس به کار میرود.
۸-  قیمت سنگ مرمر در مقایسه با سایر سنگ هایی که در دکوراسیون داخلی ساختمان به کار میروند بالاتر است

 

معایب سنگ مرمر

۱- سنگ مرمر از دسته سنگ های متخلخل و نرم است و به راحتی در برابر مواد اسیدی واکنش نشان میدهد و دچار خوردگی میشود.
۲-  سنگ مرمر از مقاومت بالایی در برابر خراش و ساییدگی برخوردار نیست.

استفاده از سنگ مرمر در دنیای طراحی داخلی، انتخاب موفقیت آمیزی برای جذاب تر شدن محیط است. البته این در صورتی صدق می کند که تنها برای مقادیر کم استفاده گردد و در حدی نباشد که دید را اشباع کند. سنگ مرمر به گونه ای است که ابتدا سرمای آن قابل تجسم است لذا استفاده از آن برای فضاهای گرمی چون آشپزخانه پیشنهاد می شود. همچنین استفاده از این متریال باعث ایجاد ظاهری لوکس، منحصر به فرد و در عین حال مدرن، در فضا می شود.

موارد استفاده از سنگ مرمر :

•     ستون ها ( سر ستون ها ، پایه ستون ها ، ستون ها )
•     به عنوان پوشش تزئینی دیوار
•     استفاده به عنوان سنگ تزئینی و پوششی کف ساختمان
•     به عنوان پوشش پله ( سنگ پله )
•     استفاده به عنوان پوشش سطوحی غیر از کف ، دیوار و سقف مانند روی کابینت ها و …
 

استفاده در ستون ها :

یکی از بهترین موارد استفاده از سنگ مرمر در دکوراسیون خانه استفاده از آن برای پوشش ستون های خانه است. با این کار هم به ستون های موجود در خانه هویت بخشیده میشود و هم با افزودن سنگهای مرمر به دکوراسیون داخلی سبب غنا و شکوه هر چه بیشتر دکوراسیون کلی خانه می شویم.

استفاده در بخشی از دیوار یا کف :

توجه داشته باشید اگر هم دیوار و هم کف از مرمر پوشیده شوند، نهایتا فضا خیلی تاریک و سرد به نظر می رسد. با انتخاب فقط یکی از این موارد می توان اتاق را به ظاهری کلاسیک تلفیق کرد و در عین حال فضا را با عناصر مدرن تر پیوند داد.

استفاده در آشپزخانه:

سنگ مرمر را می توان برای پنل های پشت سینک آشپزخانه یا اجاق گاز و یا جزیره آشپزخانه استفاده کرد، همچنین برای منحصر به فرد کردن دکوراسیون آشپزخانه خود می توان کف پوشش های مرمری استفاده کرد.

استفاده از مرمر در اتاق نشیمن و اتاق غذاخوری:

اگر ترجیح می دهید که به کف اتاق مرمر اضافه کنید، ورودی هال گزینه بسیار خوبی است زیرا از قدیم یک فضای رسمی تر بوده است .همچنین برای محافظت از دیوار درمقابل برخورد احتمالی صندلی ها می توان دورتادور اتاق را با حاشیه های مرمری پوشش داد که بسیار هم چشمگیر خواهد بود. با استفاده از سنگ مرمر در اتاق غذا خوری می توان طراحی را ایجاد کرد که با میز غذاخوری هماهنگی خاصی ایجاد کند .

استفاده بر روی اسباب و لوازم :

مرمر وقتی با قطعات مناسب ترکیب شود، یک جنس عالی برای مبلمان و یا هر کدام از اسباب های تأثیر گذار در دکوراسیون ایجاد می کند . مرمر در برابر خوردگی و خراشیدگی مقاوم می باشد و ظاهری گران قیمت ایجاد می کند. میزهایی که از مرمر ساخته می شوند واقعا تاثیر گذار هستند. یک میز قهوه خوری از جنس مرمر به اتاق نشیمن زیبایی خاصی می بخشید. استفاده از گلدان و جاشمعی از جنس مرمر و یا شومینه ای که در طراحی آن از سنگ مرمر استفاده شده، حتی وسایل روشنایی از جنس مرمر تأثیر زیادی بر زیبایی و خاص بودن محیط بکار برده شده خواهند داشت.

بهترین استفاده از سنگ مرمر :

اغلب برای روکش دیوارهای سرویس بهداشتی، کف‌پوش و پیشخوان‌ها از سنگ مرمر بسیاراستفاده می‌شود زیرا نمایی تازه و پاک دارد ؛ در حالی که کاربردی و زیبا هستند. مرمر در مقایسه با دیگر کفپوش‌ها، سخت‌تر است و برای افرادی که بچه یا حیوان خانگی دارند انتخاب بسیار مناسبی است. فقط کافی است برای جلوگیری از آسیب دیدگی آن سالی یکبار مرمر را رخنه گیری کرد.محصولات مرتبط


store picture

مرمریت سورنا


مجتمع سنگ هراز

384