useful-content-banner

آشنایی با سنگ مرمریت


شکل ظاهری سنگ مرمریت

سنگ مرمریت دارای زنجیره هایی به نام استیلولیت است که در بافت آن به شکل نوار قلب می باشند. مرمریت در رنگ های کرم ، قهوه ای ، صورتی ، سیاه ، خردلی ، سبز و ... است. مرمریت خالص دارای رنگ سفید درخشانی است و رنگ های خاکستری روشن تا تیره آن نیز حاصل مواد کربن دار آن می باشد. کلریت و یا سیلیکات های دیگر نیز قادر به تولید رنگ سبز آن هستند. رنگ صورتی و قرمز نیز در این سنگ به علت وجود ذرات بسیار ریز و پراکنده هموتیت یا کربنات منگنز است و رنگ زرد هم حاصل از وجود لیمونیت در آن می باشد.

خواص و کاربرد سنگ مرمریت

زیبایی ، استحکام ، مقاومت در برابر آتش و فرسایش این سنگ را به سنگی ارزشمند تبدیل نموده و باعث شده تا ایرانیان و یونانیان باستان از سنگ مرمریت در بناها و مجسمه های خود استفاده نمایند. اگر بخواهیم سنگ مرمریت را با سنگ تراورتن مقایسه نماییم به دلیل برخورداری از سختی بیشتر و تخلخل کمتر می توان مرمریت را برای استفاده در کف و پله ها گزینه بسیار مناسبی دانست.

این سنگ تاکنون امتحان خود را در زمینه استفاده در فضای بسته به خوبی پس داده و موفق بوده است. محل جولان سنگ مرمریت به محض ورود به ساختمان از بدنه لابی کف، راه پله و کف واحدها شروع می گردد.

این سنگ اکثرا دچار هوازدگی در سطح و عمق خود می گردد و این خود سبب شده که گزینه مناسبی جهت استفاده در فضای آزاد نباشد. در مدت زمان بسیار کم ابتدا سطح آن دچار هوازدگی می گردد و با نفوذ آب در رگه های این سنگ نیز شاهد خوردگی و حل شدن آهک های کناری درزها خواهیم بود.

در یخ زدگی و افزایش حجم ، نمای این سنگ دچار ترکهای عمیقی می گردد و تاثیر باران و آب های سطحی نیز بر روی این سنگ کند و تدریجی می باشد ولی حتما رخ می دهد. لازم به ذکر است بخش های سیلیسی این سنگ ها در برابر فرآیند انحلال بیشتر از بخش های کربناتی مجاور مقاومت کرده و ظاهر سنگ به شکل غیر یکنواخت و آبله روی می گردد. همچنین امکان پوسته پوسته شدن سطح این سنگ نیز موجود می باشد.

در کل سنگ مرمریت انتخاب بسیار مناسبی جهت فضاهای خارجی نمی باشد مگر اینکه دارای ضخامت بسیار زیادی باشد که بتواند سبب عدم نفوذ آب و خوردگی سنگ شود و همچنین موجب تاخیر در ترکهای عمیق گردد و یا اینکه سطح آن ساب خورده نباشد. همانطور که قبلا نیز اشاره نمودیم این سنگ ایده آل ترین انتخاب جهت استفاده در فضای داخلی است و از طرفی تنوع رنگ بالا و امکان پیاده سازی نقش ها بر روی این سنگ و ساب پذیری آن توانسته آن را از دیگر سنگ ها متمایز نماید. می توان سنگ مرمریت را توسط ماستیک ها و رزین های مخصوص آن فرآوری نمود که تا حد زیادی قابلیت ها و طول عمر آن را نیز افزایش می دهد.

تفاوت سنگ مرمر و مرمریت

سنگ مرمر و مرمریت هر دو از جمله سنگ های طبیعی بسیار زیبا هستندکه می توانند به عنوان سنگ روی کابینت در آشپزخانه، حمام یا هر محیط دیگر خانه استفاده شوند و هر یک ویژگی ها، کاربردهای متنوع و متفاوت خاص خود را دارند.
بیایید به جزییات این تفاوت ها بپردازیم:  
اگر به دنبال ظاهری خیره کننده و لوکس برای کابینت ها، اپن یا میز غذاخوری خود هستید، هیچ محصل دیگری نیست که بتواند در این زمینه با زیبایی کلاسیک مرمریت رقابت کند ، از نظر ترکیبات ، مرمریت یک سنگ دگرگونی استکه از تکامل لایم استون به وجود می آید.
مرمریت بیشتر با رنگ سفید خالص همراه با رگه های خاکستری شناخته می شود، هرچند این سنگ در رنگ های دیگری مانند کرم، سیاه، خاکستری ، صورتی و قهوه ای نیز یافت می شود.
مرمریت به دلیل داشتن ظاهر فوق العاده ، معمولا در محیط های شیک مانند حمام های اصلی ، روشویی ها ، اطراف وان حمام و شومینه ها استفاده می شود.
به دلیل اینکه مرمریت می تواند دما را تا حد زیادی تحمل کند، برای استفاده در قسمت های مخصوص پخت و پز در آشپزخانه ها نیز ایده آل است. مرمریت دارای خاصیت طبیعی نفوذپذیری مایعات است، به همین دلیل برای جلوگیری از لکه شدن بایست از ریخته شدن مواد شوینده شیمیایی و مایعات اسیدی بر روی آن جلوگیری کرد. نظافت روزانه و درزگیری 2 یا 3 بار در سال باعث ماندگاری زیبایی و خیره کنندگی آن می شود. با مراقبت مداوم ، مرمریت می تواند مدت بسیار طولانی زیبا و قابل استفاده بماند.
مرمر ظاهر خیره کننده ای دارد و ترکیبی از لایه های موازی غنی با سایه های متضاد است که به صورت طبیعی در طی هزاران سال ایجاد شده اند.
زیبایی بی نظیر مرمر توجه بشر متمدن را از دیرباز در مصر و یونان باستان به خود جلب نمود که از آن برای ساخت جواهرات و کنده کاری های فوقالعاده استفاده میکردند.
مرمر نیز برای در امان ماندن از لکه گرفتن و فرسوده شدن، به نظافت روزانه و درزگیری مداوم 3 یا 4 بار در سال نیاز دارد.
مرمر برای استفاده در آشپزخانه هایی که از ظروف سنگین استفاده می کنند مناسب نیست و خرد کردن مواد غذایی بر روی آن نیز موجب ایجاد خش خوردگی می شود.
سنگ های مرمر دارای ویژگی خاص عبور دادن نور به علت نیمه شفاف بودن است، این کار یک طراحی نسبتا ارزان است که به سنگ اجازه می دهد تا زیبایی واقعی خود را نشان داده و به نقطه توجه هر فضایی تبدیل شود.
به طور کلی مرمریت و مرمر هر دو مصالح بسیار زیبایی برای استفاده در محیط های کم رفت و آمد می باشند ، هر چند مرمریت می تواند به عنوان سنگ کابینت یا اپن در آشپزخانه ها نیز استفاده شود.
مرمریت ها که از متامورفیسم سنگ های آهکی اولیه حاصل شده اند ، بر حسب درجه متامورفیسم و رشد کریستالها ، ممکن است سنگهای تزئینی مختلفی را با نامها و بافتهای متفاوت ریز و درشت تشکیل دهند. مرمریت درشت بلور سفید یا خاکستری روشن تا کرم را اصطلاحا "کریستال" و مرمریت کریستال سفید را اصطلاحا "سنگ چینی" می گویند. سنگ های مرمریت به نسبت سنگ های تراورتن چگال تر و اصولاً بدون تخلخل می باشند. سنگ های مرمریت بیشترین کاربرد خود را در سنگ فرش ، کف و پله ها بروز می دهد.
‫سنگ ﻣﺮﻣﺮ ﺣﺎﺻﻞ دﮔﺮﮔﻮﻧﻲ ﺳﻨﮓﻫﺎی آﻫﻜﻲ اﺳﺖ. ﺳﻨﮕﻲ ﻛﻪ ﻋﻤﻮﻣﺎً ﺗﺄﺛﻴﺮ ﻓﺸﺎر و ﺣﺮارت در ﺣﻴﻦ دﮔﺮﮔﻮﻧﻲ ، در اﺛﺮ ﺗﺒﻠﻮر ﻣﺠﺪد ، ﺑﺎﻓﺖ ﺑﻠﻮرﻳﻦ ﻣﺘﻤﺎﻳﺰی ﭘﻴﺪا ﻣﻲﻛﻨﺪ. ﺑﻴﺸﺘﺮ ﻣﺮﻣﺮها ﺑﺎﻓﺖ در ﻫﻢ ﻗﻔﻞ ﺷﺪه دارﻧﺪ. در واﻗﻊ ﻣﺮﻣﺮ ﻧﺴﺒﺖ ﺑﻪ ﻣﺮﻣﺮﻳﺖ دﮔﺮﮔﺮﻧﻲ ﺑﻴﺸﺘﺮی را ﺗﺤﻤﻞﻛﺮده اﺳﺖ. ﺳﻨﮓ ﻣﺮﻣﺮ دارای اﻧﻮاع رﻧﮓ های سفید ، ﺧﺎﻛﺴﺘﺮی ، سیاه ، ﺳﺒﺰ، ﻗﺮﻣﺰ، زرد و ارغوانی ﻣﻲﺑﺎﺷﺪ. ولی ﻣﺮﻣﺮ ﺧﺎﻟﺺ سفید و ﺷﻔﺎف اﺳﺖ. رﻧﮓﻫﺎ و رﮔه های همراه ﺑﺎ‫ ﻣﺮﻣﺮ ﻧﺸﺎن از ﻧﺎخالصی های همراه ﺳﻨﮓ آهک اولیه اﺳﺖ. ﺳﻨﮓ ﻣﺮﻣﺮ را ﺑﺮای ﺗﺰینات و ﻣﺼﺎرف داﺧﻞ ﺳﺎﺧﺘﻤﺎن نظیر ﻛﻒ ، دﻳﻮار و ﻛﺎرﻫﺎی ﻫﻨﺮی ﺑﻪ ﻛﺎر ﻣﻲﺑﺮﻧﺪ. ﻣﻘﺎوﻣﺖ ﻣﺮﻣﺮ در ﻣﻘﺎﺑﻞ رﻃﻮﺑﺖ ، آﻟﻮدﮔﻲ هوا و ﮔﺎزهای ﺳﻮﻟﻔﻮر ﻛﻢ اﺳﺖ، ﻟﺬا ﺟهت ﻧﻤﺎ ﺳﺎزی ﺧﺎرج ﺳﺎﺧﺘﻤﺎن در ﺷهرهایی ﺑﺎ هوای آﻟﻮده ‫ﻣﻨﺎﺳﺐ نیست. ﺑﺮای ﺳﻄﻮح ﺧﺎرﺟﻲ ﺳﻄﺢ ﻏیر صیقلی ﻣﺮﻣﺮ توصیه می ﺷﻮد.

سنگ مرمریت 

سنگ مرمریت یکی از شناخته شده ترین سنگ های موجود در صنایع و معادن بوده که نام لاتین آن Marble و در زبان عربی به آن الرخام گفته می شود  تنوع رنگ و جنس در این سنگ بسیار زیاد بوده و طیف بسیار بزرگی از لحاظ رنگ و جنس و کیفیت را دارا است.

ضخامت های برش سنگ برای مصارف داخلی 18 میلی متر و برای صادرات 20 میلی متر می باشد. همچنین سنگ پله با ضخامت 30 میلی متر بریده شده و فرآوری می گردد.

ویژگی های سنگ مرمریت

مرمریت که در بازار جهانی با نام Marble (ماربل) شناخته می شود ، از سنگ های پرکاربرد در صنعت ساختمان می باشد. سنگ مرمریت ایران یکی از پر تقاضاترین سنگ های صادراتی کشورمان است.
از این سنگ در نمای داخلی ساختمان ، کفپوش مراکز تجاری و همچنین کفپوش ساختمان (کف پارکینگ) و راه پله ها استفاده می شود.
چنانچه قصد صادرات سنگ مرمریت به کشورهایی مثل کانادا ، استرالیا و کشورهای اروپایی که استانداردهای سختگیرانه ای دارند را دارید ، حتما با مشاورین صادرات ملت سنگ، مشورت نمایید.
مرمریت ایران همچنین در بازار کشورهای حوزه خلیج فارس مانند: امارات (دبی) ، قطر، بحرین و کشورهای همسایه ایران همچون عراق ، کردستان عراق (اربیل) و ترکیه نیز طرفداران خاص خود را دارد.

سنگ مرمریت از نوع سنگهای دگرگون شده  برپایه کربنات کلسیم بوده که از کلسیت ، دولومیت و کریستالها که به مرور زمان و تحت فشار و حرارت بالا بافت و ساختار آن مجددا متبلور شده و  به یک کلسیت بزرگ و رگه دار تبدیل میشود. کانی های تشکیل دهنده  اکثر مرمریت ها کلسیت بوده و کانی های دیگری مانند کوارتز ، هماتیت ، لیمونیت و ... است. همچنین مرمریت ها دارای رگه های زنجیره ای استیلولیت می باشد که مثل نوار قلب در بافت سنگ دیده می شود. ظاهر منحصر به فرد آن که شامل موجهایی با طرحهای مختلف و بعضا به رنگهای متنوع و زیبا میباشد آنرا برای بسیاری از استفاده ها به گزینه ای مناسب تبدیل کرده و با توجه به طیف گسترده آن سلیقه های مختلفی را برآورده می نماید.
سنگ مرمریت مقاومت سایشی و مقاومت فشاری بالایی برخوردار هستند. مقاومت فشاری و سایشی زیاد باعث صیقل پذیری و درخشندگی سنگ خواهد شد.
سنگ مرمریت در برابر سرما و گرما و اشعه نور آفتاب مقاوم نیست و به همین دلیل استفاده از سنگ مرمریت در فضای بیرون ساختمان مناسب نمی باشد.
از ویژگی سنگ های مرمریت میتوان به مقاومت سایشی بالا ، مقاومت خمشی بالا ، ساب پذیری عالی ، تنوع زیاد ، چسبندگی خوب با ملات و تخلخل کم اشاره کرد.
موارد استفاده از مرمریت: سنگ فرش فضای داخلی ، سنگ نمای داخلی ، سرویس بهداشتی و مصنوعات سنگی

 سنگ مرمریت 

مرمریت اصطلاح تجاری بوده و تقریباً مخصوص ایران می باشد. مرمریت ها یا سنگهای آهکی متراکم حاصل تراکم رسوبات کربنات کلسیم یا آراگونیت ناشی از فشار طبقات رویی می باشند که بعضاً آثار دگرگونی ضعیفی نیز در آنها مشاهده می شود. مرمریت به خاطر زیبایی ، استحکام و مقاومت در برابر آتش و فرسایش، سنگی با ارزش به شمار می رود. ایرانیان و یونانیان باستان در بناها و مجسمه های خود از این سنگ استفاده های فراوانی می بردند. در مقایسه با تراورتن ، سنگ مرمریت به دلیل برخورداری از سختی بیشتر و تخلخل کمتر برای استفاده در نماهای داخلی و خارجی کاربرد بیشتری دارد. مرمریت ها دارای بافت شکری و یا موزاییکی میباشند. مرمریت خالص به رنگ سفید میباشد ولی بدلیل داشتن ترکیبات کانی های رنگی مثل: هماتیت، لیمونیت، کربن و … به رنگ های قرمز، زرد روشن ، سیاه ، صورتی  و ترکیبی از سایر رنگها دیده می شوند.

مرمریت ها یا سنگهای آهکی متراکم حاصل تراکم رسوبات کربنات کلسیم یا آراگونیت ناشی از فشار طبقات رویی می باشند که بعضاً آثار دگرگونی ضعیفی نیز در آنها مشاهده می شود. مرمریت ها در اصطلاح تجاری در ایران به سنندجی نیز مشهور هستند.
مرمریت سنگی با منشاء رسوبی می باشد که حاصل تراکم ناشی از فشار طبقات رویی میباشد که ممکن است دگرگرونی ضعیفی نیز درآن مشاهده شود.
یکی از مشخصات این سنگها دارا بودن دانه بندی ریز یا متوسط و بافت شکری آنها می باشد.

 

مزایا مرمریت به عنوان سنگ نما:

معایب مرمریت به عنوان سنگ نما :